אמיר דורון: "הורים אמרו לי שבזכות הספרים האלה, הילדים זנחו את המסך"

עם 60 אלף עותקים שנמכרו וסרט בדרך, אמיר דורון, מחבר ספרי הספורט לילדים "העשירייה הפותחת", יכול להרגיש מרוצה. אז איך הוא מסתכל על הקשר שאבד עם סטף קארי, ואיך עמרי כספי סגר לו מעגל?

בשנת 2007, חיפש אמיר דורון - כדורסלן לשעבר ומי שהיה מזוהה, עם מורדי אלון, עם סדרת ספרי "הוצא מהקשרו" שאספו ציטוטים בלתי נשכחים ובלתי מובנים מרחבי הספורט הישראלי - שמות של דמויות לספר ספורט חדש.

הספר "העשירייה הפותחת" עסק בחבורת כדורסלנים צעירה, והשמות שם הידהדו את מסורת הכדורסל הישראלי. עודד הרכז, דורון הקלע, נדב, תומר. ככוכב הדורסני והבלתי ניתן לעצירה של היריבה, נבחר "עמרי המשאית", וכעבור מספר שנים, יצרו אמיר וחבריו קשר עם כדורסלן צעיר ומבטיח בשם סטפן קארי, מגולדן סטייט ווריורס, כדי שיקדם את הספר בארה"ב בגרסתו האמריקנית.

חלפו עשר שנים, בינתיים לדורון נולדו שני ילדים וארבעה ספרי המשך, קארי הפך לאחד הכדורסלנים המפורסמים בעולם, ובקיץ האחרון, הגיע הרגע בו עמרי - שאת המשאית שלו אף אחד לא עצר בדרכו ל-NBA - חבר לקארי בחדר ההלבשה של אלופת ה-NBA. "מי היה מאמין", צוחק דורון בראיון לתרבות ובידור 10, "סגירת מעגל".

החוזה עם קארי, בעקבות קשר שנוצר בסוף 2012 עת היה בצומת דרכים וסבל מפציעות, תם במארס 2015, רגע לפני האליפות הראשונה, ובינתיים השחקן חבר לספונסרים קצת יותר גדולים. בעונה הקרובה הוא ירוויח עשרות מיליוני דולרים ממפרסמים, כולל חברת "אנדר ארמור" שקארי רכש חלק ממניותיה והיה שותף לצמיחתה המטאורית, בין היתר בזכותו. דורון, בינתיים, לא מגיע לסכומים כאלה, גם לא קרוב, אבל לפחות מרגיש שותף. "הוא היה מקדם את הספרים, היה מקסים, עשה כל מה שביקשנו ממנו - ציוצים, פוסטים, הצטלם", נזכר דורון בערגה, "אבל אולי זה היה too good to be true. אני מרגיש כמו זה ששולח את החברה הדוגמנית שלו לטקס מלכת היופי, מעודד אותה ללכת, ויום אחר כך רואה אותה מתחילה לצאת עם גבר עשיר".

 בספר "הבן של", החמישי בסדרה, גור ליבוביץ' מצטרף לחבורת הכדורסלנים הצעירים ולמאמנם ברק שחם, אבל מעל הקבוצה והשחקן החדש רובץ צלו של האבא ארי ליבוביץ', הכדורסלן המעוטר בתולדות ישראל. כל קשר למציאות מקרי בהחלט... בערך.

"יש פה קריצות, רפרורים כאלה, דברים מהדמיון שלי שנועדו שגם המבוגרים יחייכו לעצמם", הוא מספר, "לדמות קראתי גור גם מכיוון שגור שלף היה בנו של שחקן גדול, עמי שלף, וגם זה רמז מטרים לכך שהאבא 'מקטין' אותו לכל חייו. בכלל, אני אוהב את השם גור, כך קראתי גם לבן שלי. הדמות של ארי ליבוביץ' היא שילוב בין מיקי ברקוביץ' לבארי ליבוביץ' לעמרי כספי".

מה התגובה הכי מרגשת שקיבלת על הספר?

"גיא קנטור (כדורסלן עבר בליגת העל) שלח לי מכתב שהבן שלו ניתח כל אחד מהספרים, והכי אהב את הבן של. גם שחקן אחר, בן של שחקן מפורסם, סיפר שבנו קרא את כל הספרים והתרגש במיוחד מהנוכחי. ב'הכל אפשרי' כתבנו על ילד חולה, וקבוצה של בני 13 כתבו לי מייל בזמנו שזה עזר להם להתמודד עם מקרה דומה. ב'בין שניים' אבא של אחד השחקנים מתגרש, וסיפרו לי שילדות להורים גרושים קראו מזה לפני השינה. הרווח מתגובות כאלה גדול לאין שיעור מכל שיקול כספי".

(קטע מתוך ראיון בנענע 10, מראיין ערן סורוקה)

לרכישה